Menu

Wystawa fotografii Laureatów Konkursu Fotograficznego “Łowca Polskiego” im. Włodzimierza Puchalskiego

27 września 2016 - AKTUALNOŚCI
Wystawa fotografii Laureatów Konkursu Fotograficznego “Łowca Polskiego” im. Włodzimierza Puchalskiego

7 października 2016 roku o godzinie 18.00 obędzie się wystawa prac Laureatów XVIII Konkursu Fotograficznego “Łowca Polskiego” im. Włodzimierza Puchalskiego w galerii Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie.

Konkurs fotograficzny od lat stanowi pewnego rodzaju tradycję, do podtrzymania której przyczyniają się pokonkursowe wystawy w całym kraju. Tym razem wystawa zagościła w Gostyninie. Wystawa ta to podsumowanie zwycięskich prac w dziedzinie fotografii przyrodniczej w trzech kategoriach: „Piękno”, „Ruch”, „Sceny myśliwskie”. Dostępność sprzętu sprawia, że fotografują wszyscy i przestało to być trudnością, natomiast cierpliwe wyczekanie na ujęcie w kadrze dzikiego zwierzęcia jest cały czas wyzwaniem dla nielicznych. To właśnie na tej wystawie możemy oglądać najlepsze zdjęcia nadesłane na coroczny konkurs fotograficzny.  Prace prezentowane na wystawie wieńczącej konkurs to zapis wielu godzin spędzonych na „poszukiwaniu” tego jedynego momentu, ogromnej pasji, często długich nauk bądź ćwiczeń, ale przede wszystkim talentu pozwalającego przedstawić naturę w jej najpiękniejszym wydaniu.

 

Włodzimierz Puchalski (1909–1979) to postać wyjątkowa pośród dokumentalistów świata fauny i flory. Był przyrodnikiem, fotografem, myśliwym, autorem książek i filmów. W sposób niezwykle subtelny potrafił uchwycić piękno otaczającej natury. Uznawany jest za prekursora filmu i fotografii przyrodniczej w Polsce, a jego prace dokumentujące polską przyrodę zyskały rozgłos zarówno w kraju jak i za granicą. Zdobywał prestiżowe nagrody na konkursach fotograficznych (np. złoty medal w 1937 roku na Światowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie). Współpracował z magazynami: „Łowiec Polski”, „Wszechświat”, a także z „National Geographic”. Pozostawił wiele książek o tematyce przyrodniczej, a największą popularność zyskały jego publikacje z lat pięćdziesiątych: „Bezkrwawe łowy”, „Wyspa kormoranów”, „W krainie łabędzia” oraz „Wśród trzcin i wód”. Te cztery niezwykłe książki z dorobku Puchalskiego zostały nazwane przez Jarosława Iwaszkiewicza – „Zieloną serią”. Autor opiewa w nich piękno i tajemnice świata przyrody polskiej, przybliża również tajniki pracy fotografika podpatrującego życie zwierząt.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do obejrzenia wystawy w dniach 07.10 – 03.11.2016 r. W galerii Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie w godzinach 8.00 – 20.00new-bauer-plakat