Menu

Wykład Bernadetty Staśkiewicz pt. „Ziołowa apteczka Kawonu”

16 listopada 2015 - UTW WYKŁADY

Wykład Bernadetty Staśkiewicz pt. ” Ziołowa apteczka Kawonu” (ziołolecznictwo)

W dniu 04.11.2015 r. miał miejsce kolejny wykład dla słuchaczy U3W, który nosił  tytuł „Ziołowa apteczka Kawonu” Bernadetta Staśkiewicz – ziołolecznictwo. Wykładowcy przyjechali do nas z Zakładu Zielarskiego „Kawon” w Gostyniu woj. wielkopolskie założonego przez spółkę Nowak.   Temat bardzo ciekawy, naturalne produkty ziołowe i ich sekrety. Na wstępie dowiadujemy się jak należy suszyć zioła, aby nie straciły na barwie i swej wartości – nigdy nie suszymy na słońcu – ale zawsze ciemnym i przewiewnym miejscu. Trzeba wiedzieć, aby nabyć produkt leczniczy, lub ziołowy należy sprawdzić czy posiada oznaczenie: Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministerstwo Zdrowia. Wymagania określone w Pozwoleniu, gwarantują, iż taki produkt leczniczy jest bezpieczny dla zdrowia.

Z wykładu dowiadujemy się, że na każdym opakowaniu należy sprawdzić, czy znajduje się zastosowany skład, przeciwwskazania sposób użycia. Cenną uwagą było to aby zioła,               czy mieszanki ziołowe nabywać w aptekach lub punktach aptecznych, a nie supermarketach, gdyż możemy trafić na podróbki. W trakcie wykładu otrzymaliśmy drobne prezenty w formie próbek herbat oraz przewodnik po świecie  naturalnych produktów. Wykładowca posiadał szeroką wiedzę, co czyniło wykład bardzo interesujący. Jak wiele można sobie pomóc stosując dobrze dobrane zioła, pod kontrolą lekarzy, a może nawet odstawić niektóre chemiczne leki,     a wspomóc naturalnymi metodami ziołowymi. Była możliwość zakupienia wspaniałych herbat, według własnego upodobania lub konieczności posiadania. Wykład zakończył się gromkimi brawami i wyrażeniem chęci ponownego  spotkania.

Napisała słuchaczka Jolanta Uliczna.

Rada Słuchaczy UTW w Gostyninie uprzejmie informuje, że każdy słuchacz może również wypowiedzieć się na temat przedstawiony powyżej, jak i każdy inny z życia naszej społeczności. Wystarczy się skontaktować z Madzią Garstką, Anną Buraczyńską lub Jolantą Smulską.
Serdecznie zapraszamy.