Menu

WRAŻENIA ZE SPEKTAKLU „OPOWIEŚĆ WIGILIJNA”

5 stycznia 2017 - UTW AKTUALNOŚCI
WRAŻENIA ZE SPEKTAKLU „OPOWIEŚĆ WIGILIJNA”

16 grudnia grupa słuchaczy GUTW wybrała się do płockiego Teatru na sztukę Dickensa „Opowieść wigilijna”. Sam utwór jest tak powszechnie znany, że nie będę się w tym miejscu zajmować jego streszczaniem. Zamiast tego, opiszę wrażenia, jakie wywarła na mnie jej adaptacja.

opowiesc_wigiijna_thumb_c

„Opowieść wigilijna” w reżyserii Rafała Sisickiego, który jest także autorem tekstów piosenek, jest właściwie widowiskiem muzycznym. Autorami kompozycji są Paweł Dampc i Jacek Piskorz. Jest to także bajka przedstawiająca samotnego człowieka, skąpca i egoistę, który pod wpływem Ducha Świąt Bożego Narodzenia zmienia się w człowieka rodzinnego, wesołego i lubianego.

Uwagę moją zwróciła także piękna scenografia zaprojektowana przez Martę Wilk i wykonana w tonacji szarości, rozjaśniona błękitną poświatą postaci duchów, wzbudzająca tęsknotę, którą potęgowała nastrojowa, nostalgiczna muzyka.

Spektakl skłonił nas do refleksji nad sensem życia, namysłem nad pytaniami, czy warto zabiegać o dobra doczesne kosztem radości życia i radości wspólnego przebywania z rodziną. Dobrze, że w okresie przedświątecznej bieganiny znaleźliśmy czas na obejrzenie pięknego widowiska, które potraktować możemy jako wspaniały prezent, który wybraliśmy sobie od Mikołaja.

Słuchacz Adam Móżdżyński