Menu

Wielkanocny Zajączek – rękodzieło – zabawy plastyczne

6 kwietnia 2020 - AKTUALNOŚCI
Wielkanocny Zajączek – rękodzieło – zabawy plastyczne

Witajcie! Nie spotykamy się na zajęciach, ale przygotowałam dla Was coś, co możecie zrobić w domu, razem z Waszymi rodzicami.

Do dzieła!

Co nam będzie potrzebne?

Otóż, podstawową rzeczą są kubeczki plastikowe. Mogą być po jogurcie czy serku. Kubeczek należy umyć w ciepłej wodzie z płynem do naczyń.

Oprócz tego, potrzebne Wam będzie coś, z czego odciśniecie/odlejecie kształt króliczka. Może to być gips lub jakaś masa plastyczna: glina, masa papierowa, modelina lub a nawet plastelina. Ja, zrobiłam króliczka z gipsu budowlanego.  Przyda się również coś, z czego ukręcicie królicze uszy: może być drut, pozyskany od taty lub mamy:-) Drut może pochodzić z wieszaka z pralni, może to być drucik florystyczny lub puchaty drucik kreatywny. Tego ostatniego nie trzeba już specjalnie ozdabiać. Jeśli macie zwykły, metalowy drucik, możecie go czymś owinąć. Na przykład: pociętą na cieniutkie paseczki kolorową bibułką, włóczką, można też je pomalować farbą. Farbką również malujemy całego królika. Jeśli nie macie farby, użyjcie mazaków.

Jeśli nie macie żadnej masy, wykorzystajcie słoik. Słoiczek malujemy na zewnątrz i ozdabiamy, a uszy kształtujemy i okręcamy u góry, wokół denka. Na pewno też Wam wyjdzie pięknie.

Potrzebny będzie sznurek, lub wykałaczki czy kawałki tektury do zrobienia wąsików i coś, z czego zrobicie nosek i ogonek. Może to być kolorowy pomponik, ziele angielskie, pieprz, czy koralik lub kawałek plasteliny. Przyda się mocny klej, żeby te wszystkie elementy połączyć ze sobą. Jeśli takiego nie macie, zwykły klej w sztyfcie też przyklei lżejsze elementy. Przy klejeniu na gorąco, cięciu i kształtowaniu drucika, koniecznie poproście o pomoc rodziców.

Jak się do tego wszystkiego zabrać?

Najpierw, tworzymy królicze uszy. Odpowiednio docięty kawałek drutu (królik może mieć uszy krótsze lub dłuższe, a nawet całkiem oklapnięte), wyginamy w kształt, przypominający serce. Plastikowy kubeczek smarujemy od wewnątrz płynem do mycia naczyń, następnie, jeśli mamy gips, rozrabiamy go według instrukcji i wlewamy do środka. Zanim zastygnie, wkładamy przygotowane z drutu uszy. Zostawiamy do wyschnięcia na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Żeby wydobyć królika z foremki, dobrze jest ją ponacinać ostrym nożem. Oczywiście, robi to rodzic. Jeśli macie inną masę plastyczną, wystarczy ją odcisnąć w kubeczku, lub uformować w kształt królika.

Teraz przystępujemy do ozdabiania. Pozostawiam to Waszej wyobraźni. Życzę przyjemnej zabawy i pochwalcie się nam swoimi uszatymi dziełami.

Pozdrawiam Was ciepło.

Autor projektu: Anna Milewska.