Menu

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU – Nasze zdrowie, porady specjalistów

Sportowe Treningi – fragment wykładu Joanny Syski o aktywności fizycznej

Kilka zaleceń:

– sport poprawia kondycję i przyczynia się do tego, że jesteśmy sprawniejsi w pracach, które musimy wykonywać oraz pomaga w samoobronie,

– bezruch powoduje szybsze starzenie i wiele schorzeń.

Bardzo zalecane dla każdego człowieka, w każdym wieku są tzw. treningi:

– kijki,

– jazda na rowerze od 40 minut dziennie,

– pływanie,

– spacery od 30 minut dziennie,

– taniec.

Zalecane jest, ażeby przerwy w treningach nie trwały dłużej niż dwa dni. Ruch to zdrowie i przy uprawianiu sportu wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Słuchaczka GUTW, Jadwiga  Cichocka

Propozycje pobytów wypoczynkowych i pobytowo-leczniczych

OFERTA LIPIEC 2016 ROKU w  POGORZELICACH

„KORMORAN”

 1. Kontakt na maila: ton.marek@wp.pl

     Kontakt telefoniczny: 512150475

 1. Termin zgłoszenia do 20 lutego 2016 roku. Termin płatności zaliczki do 20 marca 2016 roku na konto ośrodka 150 złoty od osoby.

 

OFERTA PAŹDZIERNIK 2016 ROKU w KOŁOBRZEGU „POZNANIANKA”

 1. Pobyt 8-dniowy w terminie 16-23 października 2016 roku 525 złotych od osoby, cena zawiera: 7 noclegów w pokoju 2-osobowym, pełne wyżywienie  (śniadanie i kolacja w formie bufetu, obiad serwowany) 1 spotkanie integracyjne przy kawie i cieście  (wypieki własne), zabawa taneczna (muzyka na żywo, konkursy, zimne i ciepłe przekąski, lampka wina), sauna i kijki, bez zabiegów.
 2. Pobyt 8-dniowy w terminie 16-23 października 2016 roku 590 złotych od osoby, cena zawiera: 7 noclegów w pokoju 2-osobowym, pełne wyżywienie (śniadanie i kolacja w formie bufetu, obiad serwowany) , badanie lekarskie, 5 zabiegów, 1 spotkanie integracyjne przy kawie i cieście (wypieki własne), zabawa taneczna (muzyka na żywo, konkursy, zimne i ciepłe przekąski, lampka wina), sauna i kijki.
 3. Pobyt 11-dniowy rehabilitacyjny w terminie 16-26 października 2016 roku – 850 złotych od osoby, cena zawiera: 10 noclegów w pokoju 2-osobowym, pełne wyżywienie (śniadanie i kolacja w formie bufetu, obiad serwowany), badanie lekarskie,10 zabiegów, 2 spotkanie integracyjne przy kawie i cieście (wypieki własne) zabawa taneczna (muzyka na żywo, konkursy, zimne i ciepłe przekąski, lampka wina), sauna i kijki.
 4. Pobyt 14-dniowy rehabilitacyjny w terminie 16-29 października 2016 roku – 1100 złotych od osoby, cena zawiera: 13 noclegów w pokoju 2-osobowym, pełne wyżywienie (śniadanie i kolacja w formie bufetu, obiad serwowany), badanie lekarskie,10 zabiegów, 2 spotkanie integracyjne  przy kawie i cieście  (wypieki własne) zabawa taneczna (muzyka na żywo, konkursy, zimne i ciepłe przekąski, lampka wina), sauna i kijki.
 5. Można rozliczyć fakturę rehabilitacyjną do urzędu skarbowego.
 6. Kontakt na maila: ton.marek@wp.pl

     Kontakt telefoniczny: 512150475

 1. Termin zgłaszania do 20 maja 2016 roku.
 2. Termin płatności zaliczki do 20 czerwca 2016 r. na konto ośrodka: 100 złotych na osobę.

 

OFERTA ANDRZEJKOWA 2016 ROKU w KOŁOBRZEGU „POZNANIANKA”

 1. Pobyt 7-dniowy w terminie 21-27 listopada 2016 roku 455 złotych od osoby, cena zawiera: 6 noclegów w pokoju 2-osobowym, pełne wyżywienie  (śniadanie i kolacja w formie bufetu, obiad serwowany), 1 spotkanie integracyjne przy kawie i cieście  (wypieki własne ), zabawa taneczna ( muzyka na żywo, konkursy, zimne i ciepłe przekąski, lampka wina), sauna i kijki, bez zabiegów.
 2. Pobyt 7-dniowy w terminie 21-27 listopada 2016 roku 525 złotych od osoby, cena zawiera: 6 noclegów w pokoju 2-osobowym, pełne wyżywienie (śniadanie i kolacja w formie bufetu, obiad serwowany) , badanie lekarskie, 5 zabiegów, 1 spotkanie integracyjne przy kawie i cieście (wypieki własne )zabawa taneczna ( muzyka na żywo, konkursy, zimne i ciepłe przekąski, lampka wina), sauna i kijki.
 3. Pobyt 11-dniowy rehabilitacyjny w terminie 17-27 listopada 2016 roku – 800 złotych od osoby, cena zawiera: 10 noclegów w pokoju 2-osobowym, pełne wyżywienie (śniadanie i kolacja w formie bufetu, obiad serwowany), badanie lekarskie,10 zabiegów, 2 spotkanie integracyjne przy kawie i cieście (wypieki własne) zabawa taneczna ( muzyka na żywo, konkursy, zimne i ciepłe przekąski, lampka wina), sauna i kijki.
 4. Pobyt 14-dniowy rehabilitacyjny w terminie 14-27 listopada 2016 roku – 1100 złotych od osoby, cena zawiera: 13 noclegów w pokoju 2-osobowym, pełne wyżywienie (śniadanie i kolacja w formie bufetu, obiad serwowany), badanie lekarskie,10 zabiegów, 2 spotkanie integracyjne  przy kawie i cieście  (wypieki własne) zabawa taneczna ( muzyka na żywo, konkursy, zimne i ciepłe przekąski, lampka wina), sauna i kijki.
 5. Można rozliczyć fakturę rehabilitacyjną do urzędu skarbowego
 6. Kontakt na maila: ton. marek@wp.pl

     Kontakt telefoniczny: 512150475

 1. Termin zgłaszania do 20 czerwca 2016 roku.
 2. Termin płatności zaliczki do 20 lipca 2016 r. na konto ośrodka: 100 złotych na osobę.

 

OFERTA  ŚWIĄTECZNA I SYLWESTROWA w USTRONIU MORSKIM „KLIMCZOK”

Pobyt 14-dniowy świąteczny i sylwestrowy od dnia 22.12.2016 do 04.01.2017 roku.

Koszt pobytu 1240 złotych od osoby, z zabiegami, masaże, baseny i inne uzgodnione z lekarzem.

Wycieczki do Kołobrzegu,  zajęcia czynności dnia codziennego, imprezy, zabawy taneczne codziennie w kawiarni, śpiewy, konkurs talentów, przebieranki, występy zespołów ludowych, rożne wycieczki: piekarnia „Skansen Chleba” itd.

Możliwość rozliczenia w urzędzie skarbowym.

Termin zgłoszenia do 30 marca 2016 roku.

Termin płatności zaliczki do 30 kwietnia 2016 roku, na konto ośrodka „KLIMCZOK” w wysokości 200 złoty od osoby.

Kontakt na maila: ton.marek@wp.pl

Kontakt telefoniczny: 512150475

http://www.bus-polski.pl/ – link do taniego przewoźnika, bilety nawet od  1 zł

Najlepiej bilety zarezerwować z wyprzedzeniem  i do tego potrzebny jest adres e- mail osoby, która chce kupić bilet. Podaje się go przewoźnikowi w celu wyszukania połączenia, o ile sami wcześniej nie natrafimy na potrzebne połączenie i załatwimy sami dojazd. Adres e -mail jest wygodniejszy, bo możemy bilet na połączenie wydrukować i okazać kierowcy.

Drugim sposobem jest podanie na wyszukiwarce http://www.bus-polski.pl/  nr telefonicznego i dane biletu dostaniemy SMS-em i okazujemy SMS kierowcy.

Do wszystkich propozycji dojazd własny.  

Wszystkie informacje odnośnie pobytu otrzymacie państwo dzwoniąc pod numer podany przy każdej ofercie

Są to bezpieczne wyjazdy, z których korzystają seniorzy z Płocka

                                                             Rada  Sluchaczy

O Słońcu
jest to wybrany fragment opisu wykładu

Dr J Mroczyńskiej, który opracowała nasza koleżanka
z UTW

Słońce na dobroczynny wpływ na nasze życie, lecz w naszym wieku rekomendowaną dawką jest 15 -20 minut dziennie z pominięciem godzin południowych ( tj. 10-14 nie wychodzimy).
W ostatnich 20 – 30 latach podejście do słońca uległo dużej zmianie, ponieważ promieniowanie szkodliwe jest dużo większe poprzez powstałą dziurę ozonową.
Zmniejszenie się ilości ozonu w atmosferze może mieć poważne konsekwencje dla życia na Ziemi. Jest on odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania ultrafioletowego docierającego do naszego globu ze Słońca. Promieniowanie to jest bardzo szkodliwe dla wszelkich organizmów żywych. Prowadzi do uszkodzeń komórek, poprzez oparzenia skóry. Może powodować zmiany w ich materiale genetycznym i wywoływać tym samym choroby nowotworowe (m. in. czerniak). Nadmiar promieniowania UV przyczynia się także do osłabienia odporności organizmów, a w konsekwencji zwiększenia ryzyka zarażenia chorobami wirusowymi i pasożytniczymi. Przyspiesza także procesy starzenia się skóry. Jest również niebezpieczny dla oczu – może być przyczyną m. in. zaćmy.
Przebywanie na słońcu może wywoływać reakcje foto aktywne skóry z różnymi preparatami (leki, barwniki, zioła jak również perfumy).
Według opinii lekarzy tak jak we wszystkim wskazany jest umiar w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Niezbędna do życia każdego człowieka jest witamina D3, którą latem zastąpi słońce , a w okresie jesienno zimowym od IX – III powinno się przyjmować witaminę w postaci tabletek 2 000 j, natomiast w okresie letnim od IV do VIII 1.000 j.
Każda Pani w naszym wieku przed wyjściem na słońce powinna smarować skórę twarzy, dekoltu oraz boczną szyji kremami z filtrami SPF od 10 w górę, natomiast dzieci stosują filtry co najmniej SPF 25 na całe ciało. Oznaczenie SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej Im wyższy współczynnik SPF tym lepiej nasza skóra jest chroniona przed promieniowaniem UVB.
Najbardziej muszą uważać osoby z trądzikiem różowatym, które powinny stosować na twarz filtry SPF 50 i smarować twarz co 3 godziny ( oczywiście latem, kiedy jest duże promieniowanie słoneczne). Zimą stosując również filtry o mniejszym faktorze.

Interakcje leków i produktów spożywczych

Przed Państwem krótki zbiór porad dotyczących interakcji leków z innymi lekami oraz produktami spożywczymi.

Nazwy preparatów handlowych zostały zapisane drukiem pogrubionym, aby ułatwić Państwu ich rozpoznanie.

Poniższe porady pomogą zwiększyć efektywność terapii farmakologicznej, jednakże proszę pamiętać, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Proszę także o nie odstawianie leków bez wcześniejszego poinformowania swojego lekarza prowadzącego.

1. Interakcje leków z innymi lekami

A. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (leki przeciwbólowe)

Leki przeciwbólowe takie jak APAP, Ibuprom, Aspiryna, Paracetamol, Pyralgina mogą nasilić działanie leków przeciwcukrzycowych z grupy pochodnych Sulfonylomocznika (Diaprel MR, Diabetol), co może prowadzić do występowania epizodów hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru). W celu zmniejszenia ryzyka zaleca się stosowanie preparatów APAP, Ibuprom, Paracetamol, które również mogą nasilić spadki poziomu glukozy we krwi, jednak w mniejszym stopniu niż Aspiryna.

B. Leki na zgagę i nadkwaśność

Leki zwierające ranitydynę takie jak Ranigast, Ranimast, Riflux, Gastranin mogą nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych z grupy pochodnych Sulfonylomocznika (Diaprel MR, Diabetol), co może prowadzić do występowania epizodów hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru). W celu zmniejszenia ryzyka zaleca się stosowanie zastępczo preparaty famotydyny takie jak Famidyna, Famogast, Ulfamid.

C. Leki zobojętniające

sole glinu – Alugastrin, Maalox – nie stosować u osób z zaburzeniami pracy nerek

sole wapnia – Calcium Carbonicum, Gastrofan – mogą wywoływać zaparcia

sole magnezu – Rennie, Ulgamax, Gastro – mogą zwiększać działanie akarbozy – Glucobay

Zaleca się w dolegliwościach ze strony żołądka zamiast leków zobojętniających stosowanie inhibitorów pompy protonowej takich jak: Controloc, Helcid, Omeprazol, Pantoprazol

D. Leki na katar

Preparaty zawierające pseudoefedrynę (Cirrus, Sudafed, Clarinase, Ibuprom Zatoki, Acatar Zatoki, Ibum Extra, Modafen) niewskazane u pacjentów z chorobami układu krążenia. U cukrzyków mogą nasilać objawy chorób współistniejących.