Menu

Nie taki on-line straszny #kinowotoiowo /Theremin w filmie

11 stycznia 2021 - AKTUALNOŚCI
Nie taki on-line straszny #kinowotoiowo /Theremin w filmie

THEREMIN


Theremin, instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych skonstruowany przez rosyjskiego fizyka i wynalazcę Lwa Termena, który opatentował swój wynalazek w 1928 roku.

Theremin działa na podobnej zasadzie co Audion Piano. Termen wykorzystał wyraźną niedoskonałość tego typu urządzenia, objawiającą się w zakłóceniach pracy, gdy w polu jej działania znajdowało się ciało ludzkie.

Instrument jest wyposażony w przełącznik, który zmienia wzorcową częstotliwość oraz  dwie metalowe anteny, które reagują na pozycje rąk osoby grającej. Pionowa antena kontroluje wysokość dźwięku( im bliżej anteny znajduje się prawa ręka tym dźwięk jest wyższy), a zapętlona odpowiada za głośność, dynamikę i artykulację( zbliżenie lewej ręki do anteny obniża głośność instrumentu). Sygnał elektryczny z theremina jest następnie wzmacniany i przesyłany np. do głośnika. Skala muzyczna tego instrumentu wynosi aż siedem oktaw.

Theremin znalazł zastosowanie w ścieżkach dźwiękowych do filmów. Po raz pierwszy użył go w 1945 roku Miklós Rózsa w thrillerze Urzeczona Alfreda Hitchcocka, w scenach nawrotów paranoi u głównego bohatera, granego przez Gregory’ego Pecka; za tę muzykę przyznano mu Oscara. W 1951 roku theremin wkroczył do filmów science-fiction, po tym, jak w ,,Dzień, w Którym Zatrzymała Się Ziemia”( tytuł oryginalny ,,The Day the Earth Stood Still”)  jego dźwięk towarzyszył „latającemu talerzowi”.

Demo muzyczne SciFi z wykorzystaniem theremina:

 

opracował: Łukasz