Menu

Nie taki on-line straszny #kinowotoiowo / Muzyka za darmo i legalnie

2 grudnia 2020 - AKTUALNOŚCI
Nie taki on-line straszny #kinowotoiowo / Muzyka za darmo i legalnie

Tak samo jak w przypadku filmów, również muzyka jest udostępniana za darmo i legalnie.
Poniżej przykładowe serwisy, dzięki którym można słuchać muzyki online lub pobrać ją na
dysk.

Po za oczywistym i znanym wyborem w postaci serwisu

https://www.spotify.com/pl

( Konto darmowe jest mocno ograniczone w porównaniu z kontem płatnym)
Istnieje wiele serwisów, w których możemy posłuchać muzyki za darmo, legalnie i w dobrej jakości.

https://www.youtube.com

Na platformie YouTube znajdziemy niezliczoną ilość muzyki z całego świata. Niestety nie każdy klip został umieszczony z poszanowaniem praw autorskich, a bardzo często jakość takich teledysków pozostawia wiele do życzenia. Oto jak rozpoznać oficjalne kanały, które należą do wytwórni muzycznych i wykonawców.

Symbol nutki przy nazwie kanały informuje nas, że konto jest oficjalnym kanałem wykonawcy, a haczyk, że kanał został zweryfikowany

https://soundcloud.com

Portal uruchomiony w 2007 roku. Strona ma na celu możliwość prezentacji własnych utworów przez artystów oraz umożliwia dyskusję na ich temat. Ponadto użytkownicy mogą szukać utworów według gatunków muzycznych, dzięki czemu mogą znaleźć interesującą ich muzykę.

https://www.mixcloud.com

Na portalu MixCloud posłuchamy audycji radiowych, miksów, podcastów, oraz transmisje na żywo. Tak jak w przypadku portalu SoundCloud, tutaj również możemy szukać utworów według gatunków muzycznych.

https://bandcamp.com

Muzyczny sklep internetowy, jak również platforma do promocji przeznaczona głównie dla artystów niezależnych. Wszystkie utwory można odsłuchać za darmo, a artysta decyduje, czy za ich pobranie należy zapłacić, czy nie. Strona wspiera takie formaty jak mp3, flac, acc, ogg oraz m4a.

Za darmo i bez rejestracji możemy pobrać, na przykład serię albumów The Best of LMMS https://lmmsartists.bandcamp.com/album/the-best-of-lmms-vol-1 Muzyka wchodząca w ich skład została stworzona za pomocą darmowego i otwartoźródłowego programu DAW(cyfrowa stacja robocza), nazywanego w skrócie LMMS . Aby pobrać album za darmo, należy kliknąć w ,,Buy Digital Album", następnie w polu ,,name your price" wpisać 0. Po tej czynności pojawi się napis ,,download to your computer", a po jego naciśnięciu ,,Downloud Now", w który
również należy kliknąć. Po chwili oczekiwania serwer przygotuje dla nas plik do pobrania, który po zapisaniu na dysku należy jeszcze rozpakować.

https://www.jamendo.com

Muzyczny serwis internetowy publikujący muzykę na licencjach Creative Commons/Free Art License(zestaw wzorców umów licencyjnych, na podstawie których twórca udostępnia, pod określonymi warunkami, swój utwór objęty majątkowymi prawami autorskimi. Zasada „wszelkie prawa zastrzeżone” została tu zastąpiona zasadą „pewne prawa zastrzeżone”.
Licencje te są tworzone i utrzymywane przez organizację Creative Commons). Do użytku prywatnego, możemy pobrać w formacie mp3 część dostępnych na portalu utworów.

https://open.fm

Polska internetowa platforma radiowa oferująca ponad 120 kanałów muzycznych.

oprac. Łukasz, Kino Siemowit