Menu

Eugeniusz Izdebski – rzeźba

20 sierpnia 2020 - AKTUALNOŚCI
Eugeniusz Izdebski – rzeźba

Eugeniusz Izdebski

Eugeniusz Izdebski urodził się 13 lipca 1949 r. w Słupach, w centrum Pałuk i od dzieciństwa interesował się sztuką, obserwując ojca, który wyplatał z wikliny różne użytkowe przedmioty, nadając im niepowtarzalne piękno. Pierwszy kontakt z drewnem miał ucząc się w Zasadniczej Szkole Drewna w Łabiszynie. Jego przygoda z rzeźbą rozpoczęła się w 1971 r. wystawą w Bydgoszczy. Od tego momentu regularnie prezentował swoje prace na jarmarkach, wystawach i licznych konkursach, z których zawsze On i jego uczniowie wracali z nagrodami.

Sensem życia artysty stało się przekazywanie swojej wiedzy i umiejętności kolejnym pokoleniom. Pierwszą pracownię rzeźby założył w 1976 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie, pod patronatem Ogniska Pracy Pozaszkolnej. W 1985 roku Pracownia przeniosła się do Bursy Szkolnictwa Zawodowego, a od 1995 roku działa przy Żnińskim Domu Kultury. W 1997 roku obok pracowni powstała galeria ze stałą ekspozycją prac dzieci i młodzieży. W 2000 roku, jako pierwsza w województwie kujawsko-pomorskim otrzymała tytuł „Złotej Pracowni”- najwyższe wyróżnienie przyznawane  przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy.  Pracownia stała się miejscem, w którym młodzi ludzie po prostu lubili spędzać wolny czas ucząc się, tworząc i korzystając z cennych uwag Mistrza, bo tak Pan Eugeniusz był przez nich nazywany.

Wychowując przyszłe pokolenia artystów współpracował z wieloma instytucjami kultury, a za działalność twórczą, społeczną i wychowawczą uhonorowany został m.in. odznaczeniem  Zasłużony Działacz Kultury oraz otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, medal „Zasłużony dla miasta Żnina” z wpisem do „Księgi Zasłużonych”, Srebrną Odznakę „Popularyzator Wiedzy”, Medal Honorowy Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego, Honorowy Medal Burmistrza Żnina. W 2007 roku Artysta został uhonorowany przez Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego najwyższą nagrodą dla twórców kultury- brązowym medalem Gloria Artis. Wiele lat był też członkiem Żnińskiego Towarzystwa Kultury, aktywnie uczestnicząc w jego pracach.

Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Eugeniusz Izdebski zmarł 18 maja 2019 r.