Nie taki on-line straszny #zhistoriimuzyki cz.1

3 grudnia 2020 - AKTUALNOŚCI
Nie taki on-line straszny #zhistoriimuzyki cz.1

Historia Jazzu zaczyna się na przełomie XIX i XX wieku, między latami 1890 a 1900, na południu Stanów Zjednoczonych, a dokładniej, w Nowym Orleanie. Właśnie tam nastąpiło zderzenie się dwóch kultur, z jednej strony afrykańska muzyka ludowa, natomiast z drugiej europejsko – amerykańska.

Pośród kluczowych miejsc dla historii gatunku wymienia się congo square, czyli plac w którym niewolnicy mieli swobodę wyrażania swojej kultury poprzez taniec czy śpiew.

Nie pozostała ona jednak niewzruszona na zewnętrzne wpływy, podczas obrzędów na placu Congo można było zauważyć wpływ europejskiej kultury zarówno w instrumentarium jak i repertuarze.

Kolejnym kluczowym miejscem jest dzielnica Storyville powstała w 1897 roku jako wydzielony dystrykt służący zgromadzeniu i kontroli prostytucji w mieście. Właśnie tam zatrudniano lokalnych muzyków prezentujących już pomieszany styl.

Można wyróżnić kilka podstawowych okresów stylistycznych w historii jazzu, na przykład dixieland, jazz chicagowski czy swing. W latach 40 XX wieku rozpoczął się ostatni etap formowania się gatunku, od tej pory mówimy już o jazzie nowoczesnym. Jego przykładowym przedstawicielem jest Miles Davis który nagrał jako pierwszy cool jazz.

opracował: Maciej