Menu

Wystawa malarstwa Aldony Zając

26 marca 2018 - AKTUALNOŚCI
Wystawa malarstwa Aldony Zając

Serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Aldony Zając. Uroczysty wernisaż odbędzie się 13 kwietnia (piątek) 2018 o godz.18:00 w Galerii MCK im. Pawła Tencera.zając wernisaż (002)

Aldona Zając – artysta plastyk, urodzona w Łowiczu. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1991r. otrzymała dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Grafiki u prof. Jerzego Grabowskiego. W 2011 r. – laureatka Grand Prix w konkursie „Krajobraz Ziemi Łódzkiej” organizowany pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego i Prezydent Miasta Łodzi. Zajmuje się grafiką, malarstwem i rysunkiem. Uczestniczyła m. in. w wystawach zbiorowych organizowanych przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Łodzi. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Zainteresowania malarskie Aldony Zając obracają się wokół człowieka, natury ludzkiej i pejzażu. Początkowo pejzaż dominował w tematyce prac olejnych, po czym nastąpił zwrot ku człowiekowi. Formaty prac olejnych uległy zmniejszeniu, a tematyka zawęziła się do uczuć i relacji z drugim człowiekiem. Główny trzon jej twórczości stanowią wizerunki kobiet utrzymane w konwencji portretu aktu, sceny figuralnej. Artystka nie maluje z natury. Nie odtwarza wyglądu konkretnych osób. Postaci z jej obrazów są wytworem subtelnej wyobraźni, sugestywnej wrażliwości i poszukiwania skomplikowanej prawdy przeżyć będących fundamentem ludzkiego istnienia. Prace Aldony Zając zawierają, jak stwierdza, opowieść o jej własnym wnętrzu, wyrażają potrzebę wyzwalania i określania emocji nastrojów, dają możliwość wglądu w, nie do końca dające się określić, stany uczuciowe. Samotność, tęsknota, wyobcowanie, smutek, potrzeba miłości i akceptacji…, zdziwienie, zachwycenie, czułość… niepokój, obawa, bunt…

Malarstwo Aldony Zając inspirowane jest indywidualną wizją rzeczywistości zewnętrznej i duchowej oraz tradycją ukształtowaną przez ekspresjonizm w początkach XX wieku.