Menu

Wykład Roberta Piotrowskiego pt. „Świat na opak” (etnografia)

23 maja 2016 - UTW WYKŁADY

W dniu 4 maja br. Pan Robert Piotrowski – etnograf, wygłosił wykład pod  tytułem

                  ” Życie na opak”.

 

Ciekawie opisał ludzi na mazowieckiej wsi XVI i XVII wieku. Nasi przodkowie żyli w swoich środowiskach wśród rodzin i domostw. Hodowali zwierzęta oraz uprawiali ziemię. Życie było monotonne, spokojne. Ludność żyła we własnym świecie, ze swoimi wierzeniami, tradycjami i kulturą.

Były też okresy zabawy i wtedy życie toczyło się na opak. Był to okres karnawału, czyli życie bez ograniczeń, hamulców i pełna swoboda. Czas karnawału poprzedził czas postu, a więc  trzeba było się przygotować do wstrzemięźliwości i skromnego życia.

Karnawał był drugim życiem ludu Mazowsza. Według starych obrzędów śmierć  człowieka wg rodziny traktowano jako życie inaczej „życie na opak”.

Karnawał i karnawalizacja  przetrwały do dzisiejszych czasów, znamy nam wenecki okres parad w maskach i strojach „przebierańców”.

Dzisiaj w Polsce możemy porównać  „do życia na opak” zloty i zgromadzenia młodzieży organizowane przez Jerzego Owsiaka w ramach Orkiestry Świątecznej Pomocy.

                                                                 Jadwiga Matecka

Rada Słuchaczy GUTW w Gostyninie uprzejmie informuje, że każdy słuchacz może również wypowiedzieć się na temat przedstawiony powyżej, jak i każdy inny z życia naszej społeczności. Wystarczy się skontaktować z Magdaleną Garstką ,  Aleksandrą Mielczarek lub Jolantą Smulską.
Serdecznie zapraszamy.