Wykład Roberta Piotrowskiego pt. „Granice i ich przekraczanie w kulturze ludowej”

4 listopada 2015 - UTW WYKŁADY
28 października mieliśmy pierwsze w tym roku akademickim spotkanie z Panem Robertem Piotrowskim etnografem z Sierpca .

Tematem spotkania były

„Granice i ich przekraczanie w kulturze ludowej”,

tzn zwyczaje, obyczaje, wierzenia XVIII i XIX wieku  Wsłuchując sie w ten wykład zdałam sobie sprawę, że współczesne czasy mieszają sie jeszcze w wielu rejonach Polski ze zwyczajami, przesadami, wierzeniami sięgającymi wspomnianego wieków. Temat tej granicy bardzo ładnie przedstawiony jest w filmie „Chłopi”. Jestem przekonana, ze każdy z nas do dzisiaj w nieświadomy sposób ma do czynienia z tą granicą. Nie zastanawiając sie przekazujemy te zwyczaje, obyczaje naszym dzieciom. Przechodzi to z pokolenia na pokolenie. Nie witamy sie w progu, nie kładziemy torebki na podłodze bo pieniądze uciekają  Pan Robert w bardzo przyswajalny sposób uświadomił  nam ze granica jest przejściem z jednego etapu życia w drugi. Będąc na wycieczce na cmentarzu na Powązkach Pani przewodniczka wspomniała nam, ze Żydzi przychodząc na groby swoich bliskich nie wychodzą z cmentarz ta sama bramą , którą wchodzili, żeby nie wyprowadzać dusz. Wielką zaletą tego wykładu jest uświadomienie nam słuchaczom UTW zależności dzisiejszego współczesnego człowieka od przesadów i ograniczeń  odziedziczonych po przodkach. Rozmowy  o różnych granicach, podawania przykładów z własnego podwórka i gorącej dyskusji nie było końca. Czas minął szybko. Mamy nadzieje, ze uda nam sie namówić pana Roberta na kolejne spotkanie.

Miroslawa  Muchowicz