Menu

Wykład Jolanty Szwalbe pt. „Jak odnaleźć źródło radości i z wdziękiem się zestarzeć” (filozofia-psychologia)

21 marca 2016 - UTW WYKŁADY

Kolejny wykład dla słuchaczy GUTW odbył się w środę 16 marca 2016 r. i był zatytułowany „Jak odnaleźć źródło radości i z wdziękiem się zestarzeć”. Przezabawną i pełną życiowej mądrości prelekcję wygłosiła p. Jolanta Szwalbe.

Temat wykładu był dla nas fascynujący i na czasie, a Pani Jolanta wykazała się wspaniałą znajomością cytatów i aforyzmów. Radość istnieje dla człowieka, więc cieszmy się radością chwili i umiejętnością jej smakowania. Czerpmy radość życia z przyrody, która wzbogaca nas swym pięknem. Prowadząca pośród wielu przywoływanych słów mędrców i myślicieli przytoczyła także cytat Johanna Wolfganga Goethego „Radość jest matką wszystkich cnót”. Tyle o radości, a jak z wdziękiem się zestarzeć?

Nie ma chyba nikogo, kto by nie chciał pięknie i godnie żyć. Uważam, że musimy zaakceptować swoją starość, nie walczyć bezmyślnie z upływem czasu, a traktować ten nowy etap naszego życia z ciekawością i pasją. Odkrywajmy nowe smaki życia. Tutaj posłużę się pięknym cytatem Jana XXIII – „Ludzie są jak wino, niektórzy zmieniają się w ocet, ale najlepsi zyskują z wiekiem na wartości.”, spieszy za nim i Platon z zapewnieniem – „Ten kto ma spokojne i pogodne usposobienie, łatwiej przyjmuje starość”.

Wykładu wysłuchaliśmy z zaciekawieniem i uśmiechem, ponieważ przeplatany był humorem, a zakończony gromkimi brawami, w pełni zasłużonymi.

Dla zainteresowanych publikacjami, które stanowiły podstawę wykładu, była możliwość ich zakupienia w przystępnej cenie po prelekcji.

Słuchaczka Jolanta Uliczna