Menu

Warsztatowo-scenicznie i muzycznie w MCK

18 lipca 2022 - AKTUALNOŚCI
Warsztatowo-scenicznie i muzycznie w MCK
W środę 13 lipca br. chór miejski Arce Cantores miał przyjemność wziąć udział w warsztatach wokalno-aktorskich prowadzonych przez Panią Kaję Potrzebską. Pani Kaja Potrzebska to absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, o specjalności prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, uczestniczka wielu seminariów i warsztatów dyrygenckich (m.in. Międzynarodowych warsztatów dla dyrygentów Voice Project w Orebro – Szwecja). Od stycznia 2013 roku jest dyrygentem męskiego chóru Halka w Bydgoszczy, który jest jednym z najstarszych chórów amatorskich w Polsce i od września 2015 roku prowadzi chór Lutnia Nova, działający przy Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. Pani Kaja Potrzebska w 2019 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Avis Cantores w Gostyninie zdobyła I nagrodę w kategorii najlepszy dyrygent. Akompaniatorem podczas tych warsztatów był Pan Dominik Dymowski absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.
W tym samym dniu, we wczesnych godzinach popołudniowych w warsztatach wziął udział chór „Vox Maiorum” z Płocka. Jest to chór żeński, trzygłosowy, tworzą go członkinie Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Janiny Czaplickiej w Płocku. Akompaniatorem na warsztatach był Pan Stanisław Psarski. Chór ten występował już przed gostynińską publicznością na Festiwalu Avis Cantores oraz w tym roku w kwietniu na Koncercie Pieśni Pasyjnych.
Seniorzy pogłębiali swoja wiedzę i umiejętności w zakresie: emisji głosu, pracy nad prawidłowym oddechem, dykcji, rytmu, barwy i skali głosu. Były eksperymenty z dźwiękami, wystukiwanie rytmu i elementy sztuki aktorskiej. A to wszystko po to, by przełamać barierę wstydu przed publicznymi występami i wzmocnić swoją samoocenę.
Mam nadzieje, że wkrótce usłyszymy ten chór u nas ponownie.
Warsztaty zakończyły się w późnych godzinach wieczornych, ale warto było spożytkować te kilka godzin na zdobycie cennej wiedzy muzycznej i empirycznie poznać wieloaspektowość oddziaływania muzyki, a szczególnie jej terapeutyczną rolę.
Pragnę serdecznie podziękować pani Dyrektor MCK w Gostyninie Pani Aleksandrze Milczarek wraz z pracownikami za pomoc przy organizacji warsztatów oraz dziękuje ogromnie wszystkim chórzystom za wczorajszy, pełen muzycznych wrażeń dzień.
Z muzyczno-warsztatowym pozdrowieniem
Michał Pilichowicz