Menu

Olenderska sielanka i toruński splendor

7 czerwca 2024 - AKTUALNOŚCI, UTW AKTUALNOŚCI, UTW WYKŁADY
Olenderska sielanka i toruński splendor

W pierwszą środę czerwca Słuchacze GUTW wybrali się po wiedzę do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce i Torunia. Cały dzień dopisywała zarówno pogoda, jak i nastroje. Koniec. Nie… tak nie można napisać relacji z całodniowej podróży. A jednak – czy słowa oddadzą to, czego Słuchacze doświadczyli na własnej skórze?

W Wielkiej Nieszawce Słuchacze mieli możliwość poznania historii olendrów/olędrów przybyłych na tereny nadwiślańskie, a także Menno Simonsa, założyciela protestanckiego wyznania znanego jako mennonityzm. Spotkaniu z trzema pełnymi zagrodami odtwarzającymi krajobraz wsi nadwiślańskiej przełomu XIX i XX wieku towarzyszyły warsztaty zielarsko-ceramiczne, a także rozkoszne uczucie zatrzymania się w czasie. Dla wielu pań nie była to podróż w odległą przeszłość – co rusz dało się usłyszeć sentymentalne wspomnienia czasów dzieciństwa, zwłaszcza podczas przemierzania wnętrz pomieszczeń umeblowanych tak, jak urządzano je na początku XX wieku. Dziękujemy bardzo serdecznie paniom Izabeli i Joannie za spotkanie i całemu zespołowi OPE za ciepłe przyjęcie!

Toruń: miasto Kopernika, pierników, gotyku… Przez dwie godziny byliśmy oprowadzani przez energiczną, przesympatyczną panią Katarzynę, która przybliżyła nam Stare Miasto: ratusz, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, krzywą wieżę, historie osiołka, flisaka i samego Mikołaja Kopernika. Dużo treści, ale podanej w bardzo przystępnej formie, dlatego nikt pomimo rosnącego upału i tego, że spacer był dosyć długi, nie odczuwał znużenia.

Szybko nam minęła ta środa. Kto wie, czy nie za szybko!