Menu

Arce Cantores i lawendowy zawrót głowy

13 czerwca 2022 - AKTUALNOŚCI
Arce Cantores i lawendowy zawrót głowy

W dniu 11 czerwca 2022 r. Gostynińskie Stowarzyszenie Śpiewacze ARCE CANTORES zaprosiło chór miejski oraz ich sympatyków na jednodniowy wyjazd do Inowrocławia i na niezwykłe inspiracje ekologiczno, ziołowo i lawendowe do Lovenda Kujawska. Aktywny dzień rozpoczął się od zwiedzania Inowrocławia – miasta, które imponuje skalą m.in. modernizacji i unowocześnienia systemu utylizacji odpadów komunalnych oraz szeregiem inicjatyw i inwestycji proekologicznych, miedzy innymi to pierwsze miasto w Polsce z taborem całkowicie ekologicznym.

W zawrotnym tempie pani przewodnik opowiedziała ciekawą historię powstania miasta, pokazała nam najbardziej znane uliczki i perełki tego miasta. Udało się zwiedzić Bazylika Mniejsza INMP, fragment murów obronnych, centrum miasta i Ryneczek z rzeźbą patronki Inowrocławia- Królową Jadwigą. Słynną Królówką zaprowadziła nas na Tężnie Uzdrowiskową i przepięknych ogrodów. Tam odbyliśmy spacer po Parku Solankowym, zwiedziliśmy Palmiarnię, skosztowaliśmy wód mineralnych pochodzących z inowrocławskich odwiertów, zajrzeliśmy do starodawnej chaty Kujawska. Po obiedzie udaliśmy się tzw. Aleją Dębów pamiątkowych posadzonych przez znane postaci w świecie nauki, kultury i sztuki udaliśmy się w dalszą drogę do Leszczy ?gdzie Pani Karolina Grontkowska prowadzi fantastyczną lawendową zagrodę. I to był tak naprawdę glowny cel tego wyjazdu. Poznanie zagrody edukacyjnej czyli wizyta w „Lovendowej Zagrodzie”- największej plantacji lawendy na Kujawach i jednej z większych w Polsce. W tym miejscu z dala od innych osad wiejskich w otoczeniu trzech jezior Leszcze, Pląsno i Tuczno znajduje się gospodarstwo które skupia się na propagowaniu ziół i oferuje warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tam też spędziliśmy całe popołudnie, rozpoczynając od spaceru, podczas którego poznaliśmy niezwykłą różnorodność odmian lawendy. Wszystkie warsztaty nawiązywały do ekologii gdzie dowiedzieliśmy się tu jak nie szkodzić ziemi i być bardziej eko, poznaliśmy lawendę wszystkimi zmysłami. Warsztaty przeprowadzone przez profesjonalistę Panią Karolina Grontkowska mgr inż. biotechnologii, pedagoga, zielarza były bardzo ciekawe i różnorodne. Nikt chyba nie przypuszczał, ze lawenda ma tak dużo zastosowań. Lalenda wykorzystywana jako zioło, kosmetyk, lekarstwo wspomagające układ trawienny i ułatwiające leczenie infekcji, olejki lawendowe jako aromaterapia. Warsztaty tematyczne pozwoliły nam się dowiedzieć bardzo dużo o uprawie lawendy i jej zastosowaniu.

Lawendowe pola Batumi Tak Chór Arce Cantores wyśpiewywał podczas zajęć które odbywały się odbywały się w suszarni gdzie zapach lawendy uspokajał podczas zajęć. Na warsztatach ogrodniczych, nauczyliśmy się rozmnażać lawendę z przysłowiowego listeczka. Bardzo ciekawe doświadczenia przeżyliśmy w Domu Zapachu, sprawdzaliśmy nasze wyczucie i zmysły węchu. Kawiarenka pełna lawendowych smaków pozwoliła poznać nam lody lawendowe, ciasta, kawę, cukierki wszystko z lawendą. Najwięcej jednak emocji wzbudziło zarówno u dzieci jak i dorosłych tworzenie własnych perfum.

W zagrodzie były też zwierzęta: kozy, kury, kaczki i króliki co dzieciom przysporzyło dodatkowe atrakcje.Spotkanie zakończyliśmy ogniskiem i pieczeniem chleba i kiełbasek.

Wyjazd i warsztaty ekologiczne zostały dofinansowane przez Lokalną Grupę Działania AKTYWNI RAZEM w formie grantu w kwocie 5000,00 zł ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.

Z muzycznym pozdrowieniem

Arce Cantores

więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/ArceCantores