WRAŻENIA Z WYCIECZKI DO WILANOWA

20 czerwca 2016 - UTW AKTUALNOŚCI
WRAŻENIA Z WYCIECZKI DO WILANOWA

wilanów

12 czerwca członkowie GUTW wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki był park i pałac w Wilanowie. Piękna, barokowa budowla pełna jest bogatych dekoracji, sztukaterii, a swoim bogactwem stanowi gloryfikację sukcesów Króla Jana III Sobieskiego. Bogate wnętrza, dzieła sztuki, wzbogaciły naszą wiedzę o epoce, władcy i jego wielkiej miłości, Marysieńce. Prawdziwy zachwyt wzbudził w nas przepiękny ogród różany pełen kwitnących krzewów. W ogrodzie dolnym znajdują się okazy starych grabów, jesionów, lip i dębów.

Po zwiedzaniu kompleksu wilanowskiego przejechaliśmy na Stare Miasto, podziwiając piękno stolicy z okien autokaru. Ponad trzy godziny poświęciliśmy Starówce, na której prawie każdy budynek jest historią. Zwiedziliśmy między innymi katedrę św Jana, Bazylikę archikatedralną, kanonię, kościół polowy WP, Barbakan. Historię miasta i starówki przybliżyła nam niezrównana pani Ewa Sztompke, nasz „etatowy przewodnik”. Zwiedzanie stolicy zakończyliśmy pod kolumną Zygmunta.

Humory dopisały, pogoda też, więc chociaż trochę zmęczeni, lecz zadowoleni, wróciliśmy do naszego Gostynina.

Słuchacz Adam Móżdżyński