Menu

Wykład Roberta Piotrowskiego – „Lecznictwo ludowe i higiena”

8 kwietnia 2015 - UTW WYKŁADY

To już był 4 wykład Pana Roberta na UTW w Gostyninie, wcześniejsze wykłady były nie mniej ciekawe. Pan Robert zachęcił nas do odwiedzenia Muzeum Skansenu w Sierpcu i wysłuchania tam przygotowanego wykładu połączonego ze zwiedzaniem. Słuchacze UTW entuzjastycznie przyjęli tę propozycję i może uda się ją zrealizować. Rada Słuchaczy UTW prosi słuchaczy o włączenie się do i rozmowy i sygnalizowanie swoich odczuć, opinii na temat tego co dzieje w Naszym UTW.

Jako pierwsza słuchaczka wypowie się Ela Cichocka na w/w temat
O tym jak żyli i leczyli się nasi przodkowie 100 i więcej lat wstecz przedstawił w swoim wykładzie „Lecznictwo ludowe i higiena” etnograf Robert Piotrowski.
Dzisiaj, kiedy podstawą wydania diagnozy pacjentowi jest USG, TK, rezonans i inne szczegółowe badania krwi i etc, sposoby leczenia naszych przodków wywołują u nas śmiech, a w niektórych przypadkach wręcz odrazę. Tak na przykład leczenie kołtuna polskiego, który najprawdopodobniej powstał z braku higieny, ciągłego noszenia nakryć głowy, rzadkiej zmiany odzieży oraz wiara przodków, że to co urosło na ich ciele nie powinno być obcięte i zniszczone, ma samo zginąć. Take myślenie powodowało trudności w postępie leczenia. Tym bardziej, że jeden lekarz miał pod opieką dwanaście, trzynaście tysięcy ludzi i nierzadko był oddalony o dużą odległość. Tak więc leczeniem zajmowały się osoby, które wyciągnęły wnioski o leczeniu w wyniku obserwacji zwierząt domowych.
Chorzy trafiali do babek, szeptuch, zaklinaczek. Bardzo dużą rolę w leczeniu miał kowal, który wyrywał zęby, składał złamania kości. Rozwijało się ziołolecznictwo, które nie jest lekceważone do dzisiaj. Można zaobserwować, że dzisiaj w dobie znacznego postępu medycznego sami się leczymy i korzystamy z usług „uzdrowicieli”, gdy lekarze przekraczają limity przyjęć. Dalszy rozwój nauki i postępu technicznego mogą spowodować iż kolejne pokolenia będą z uśmiechem podchodzić do naszych sposobów leczenia

UTW w Gostyninie Ela Cichocka
Każdy z uczestników tego wykładu może zgodzić lub nie zgodzić się z Elą i mieć swoje zdanie , które może przedstawić na naszej stronie internetowej – wystarczy tylko skontaktować się z Madzią Garstką, Anną Buraczyńską lub Jolantą Smulską.