STREFA HISTORYCZNA

29 października 1611 r. w Warszawie car Rosji Wasyl IV Szujski złożył – klękając, bijąc czołem i całując królewską dłoń – hołd siedzącemu na tronie Zygmuntowi III Wazie. W bieżącym roku mija 407 lat od tych doniosłych wydarzeń w historii Rzeczypospolitej. Przenieś się wraz z nami do czasów, gdy na Zamku w Gostyninie więziono Cara Wasyla Szujskiego i weź udział w inscenizacji historycznej „Hołdu Ruskiego” przygotowanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Gostynińskiej i mieszkańców naszego miasta podczas Jarmarku św. Jakuba. Epokowe stroje dzięki uprzejmości Teatru Dramatycznego w Płocku.

Inscenizację uświetniają towarzyszący aktorom rekonstruktorzy husarze i piechota z Fundacji Obowiązek Polski, Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Fundacji Skrzydła Chwały. Prowadzą oni ulicami miasta orszak pojmanych Carów i kolejno prezentują swoją sprawność bojową tuż po zakończonej inscenizacji.

Podróż do przeszłości tej odległej, zatartej przez czas, ale pięknie zatrzymanej w fotograficznych kadrach umożliwi wystawa Gostynin w fotografii – dawniej i dziś przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jakuba z Gostynina. Będzie ona dostępna dla zwiedzających w sobotę i niedzielę Jakubowego Jarmarku na dziedzińcu zamkowym w godzinach trwania wydarzenia.

Druga wystawa proponowana przez MBP nosi tytuł W drodze do niepodległej. Jest to ekspozycja powstała na bazie materiałów historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości. Składa się z 30-tu plansz na mobilnych nośnikach prezentujących postacie i wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości, które będą prezentowane zwiedzającym na antresoli Zamku Gostynińskiego po oficjalnym otwarciu w sobotę ok. godz. 17:00 do zakończenia Jarmarku 2018. Partnerami projektu są: PERN S.A., Bank Pocztowy S.A., Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Akt Nowych, Bank Pocztowy.