Po wernisażu wystawy Jacka i Natalii Antczak

8 kwietnia 2019 - AKTUALNOŚCI
Po wernisażu wystawy Jacka i Natalii Antczak

Rzeczy, na które czekamy, przyjmujemy z tym większym wysmakowaniem i potrafimy docenić ich wyjątkowość. Tak można określić nasze odczucia podczas wernisażu wystawy duetu Jacka i Natalii Antczak, prywatnie Ojca i Córki – pt. Autograf, które odbyło się w piątkowy wieczór 29 marca. Było to nasze drugie, po prawie trzech latach, spotkanie z ich twórczością w Galerii im. Pawła Tencera w MCK w Gostyninie, tym razem jednak zupełnie inne, bardziej jeszcze osobiste, zarówno z punktu widzenia artystów, jak i nas odbiorców. Sale wypełniły artystycznie postrzegane autografy malarzy – ich ślady, doświadczenia z różnych momentów życia i etapów twórczości, uchwycone rozmaitymi technikami. Jako, że poszczególne obrazy i grafiki nie posiadały tytułów, pole do interpretacji było nieskończenie szerokie i zależne li tylko od wrażliwości odbiorców. Długo jeszcze po zakończeniu części oficjalnej szum przyciszonych głosów rozbrzmiewał pod czujnym okiem mentora artysty – Pawła Tencera patrzącego z portretu w rogu sali, co pozwala sądzić, że każdy z obecnych znalazł coś bliskiego sobie pośród autografów naszych znamienitych twórców. Zapraszamy Państwa do odwiedzania galerii i oglądania wystawy.

Kilka słów o twórcach:

Jacek Antczak urodzony w 1972 roku. Od 1989 plastyk, nauczyciel, prawnik, bankowiec, menadżer, Człowiek Renesansu, odradzający w sobie nieustannie chęć kontestacji wnętrza i otoczenia w celu ochrony współistnienia ich bytów. Intelektualnie, twórca konceptualista, realizujący obrazy lub ich serie w kontekście manifestowanych przemyśleń i uzasadnień. Twórczość osobista wynikająca z istotnej, wewnętrznej potrzeby artystycznej samorealizacji, mało eksponowana. Od końca lat dziewięćdziesiątych ograniczona zasięgiem wyłącznie do pracowni.

W 2016 roku wystawa Pokolenia w Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie podsumowała 27 letni okres artystycznej egzystencji i jednocześnie stanowiła twórczy debiut Córki autora, Natalii. Prace licytowane na aukcjach charytatywnych znajdują się w kolekcjach prywatnych. Ostatnio realizowany cykl Obrazy medytacyjne pod roboczymi tytułami Siła Ziemi, Okruchy Codzienności, Złoto Życia.