Nie taki on-line straszny #zhistoriimuzyki cz.2

10 grudnia 2020 - AKTUALNOŚCI
Nie taki on-line straszny #zhistoriimuzyki cz.2

Historia Rock’n’rolla

Początki rock’n’rolla jako osobnego nurtu muzycznego zaczynają się w Stanach Zjednoczonych, w latach trzydziestych oraz czterdziestych dwudziestego wieku. Gatunek często określano jako muzykę przełamującą bariery kulturowe i rasowe, ponieważ jego korzeni należy szukać zarówno w muzyce country białej ludności ameryki oraz w nurtach kultywowanych przez afroamerykanów, takich jak gospel, spirituals oraz blues. W pierwszej połowie dwudziestego wieku istniał zauważalny podział wzorców kulturowych, dopiero rozwój jazzu, swingu czy bluesa pozwalały na zaangażowanie różnych grup kulturowych i zaangażowanie ze względu na umiejętności, a nie przynależność etniczną. Z początku jednak nie było to powszechne zjawisko, dopiero z czasem poszczególne cechy oraz elementy starszych gatunków zaczęły się przenikać.

Ważnym elementem historii rock’n’rolla był rozwój technologiczny – powstanie płyt gramofonowych czy też pojawienie się licznych rozgłośni radiowych. Ostatecznie jednak najważniejszym wydarzeniem było stworzenie pierwszych gitar elektrycznych, które nadały nowemu gatunkowi charakterystycznego brzmienia.

Pośród wielu prekursorów nowego nurtu, takich jak Chuck Berry czy Little Richard najbardziej rozpoznawalnym pozostał Elvis Presley, dziś nazywany królem Rock’n’rolla. Podczas gdy rytmika oraz harmonika uległy uproszczeniu, na pierwszy plan wysunął się tekst utworów, często odnoszący się do przeżyć emocjonalnych. Następnie, w latach sześćdziesiątych nowe brzmienia obiegły świat, co poskutkowało powstaniem znanym wszystkim grup takich jak The Beatles czy The Rolling Stones.

opracował: Maciej