Nie taki on-line straszny #kinowotoiowo / Polscy aktorzy, których pożegnaliśmy w 2020 roku

12 grudnia 2020 - AKTUALNOŚCI
Nie taki on-line straszny #kinowotoiowo / Polscy aktorzy,  których pożegnaliśmy w 2020 roku

Kończący się rok 2020, zapamiętamy nie tylko ze względu na trwającą jeszcze pandemię covid 19, ale także, a może przede wszystkim będziemy wspominać polskich aktorów , których pożegnaliśmy w mijającym roku, znanych zarówno z TV jak i ekranów kinowych.

Przypomnijmy sobie w skrócie ich sylwetki i role, które zagrali.

Andrzej Tadeusz Strzelecki / 4.02.1952-17.07.2020

Reżyser, aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny, satyryk, scenarzysta oraz nauczyciel akademicki. Najbardziej będzie zapamiętany z roli Tadeusza Koziełło, którego zagrał w telenoweli „Klan” w latach 1999-2020. Wystąpił także w nowej wersji „W pustyni i w puszczy” z 2001r. wcielając się w rolę ojca Nel.  Był też konferansjerem na festiwalach piosenki m.in. w Opolu w 1978r. Poniżej link z fragmentem występu z Krzysztofem Majchrzakiem.

Paweł Zbigniew Królikowski / 1.04.1961-27.02.2020

Aktor filmowy, teatralny, telewizyjny, dubbingowy, prezenter telewizyjny, ostatnio prezes Związku Artystów Scen Polskich. Zagrał w dziesiątki ról w sztukach teatralnych, filmach i telenowelach, ale najbardziej zapamiętany zostanie jako Kusy z serialu „Ranczo”, w którym grał w latach 2006-2009, 2011-2016. W latach 2014-2019, był jurorem w programie Polsatu „Twoja twarz brzmi znajomo.

Emilian Alojzy Karewicz  / 13.03.1923-18.03.2020

Aktor teatralny, filmowy i radiowy. W pierwszych latach swojej kariery filmowej zagrał m.in. w „Kanale” A. Wajdy, w „Bazie ludzi umarłych”  Cz. Petelskiego, oraz Wł. Jagiełłę w „Krzyżakach” A. Forda. Chyba prawie każdy miłośnik filmu pamięta kultowe cytaty „Zdradziła III Rzeszę”, czy „Pamiętaj , że zawsze jestem twoim przyjacielem Hans” oczywiście wypowiada je Herman Brunner, rola ta stała kultową w karierze E. Karewicza. Pamiętamy też epizodyczną rolę Leberki, sąsiada Balcerka z Targówka w serialu Stanisława  Barei „Alternatywy 4”

Wojciech Zygmunt Pszoniak  / 2.05.1942-19.10.2020

Aktor teatralny, filmowy, reżyser teatralny, pedagog. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach polskich, francuskich i produkcjach międzynarodowych, Niezapomnianą rolą była na pewno postać Moryca Welta w „Ziemi obiecanej” A. Wajdy. Na początku lat 80-tych, występował także w kabarecie pod Egidą, założonego przez Jana Pietrzaka, w którym występowali m.in.  E. Dałkowska, E. Geppert, P. Fronczewski czy J. Gajos.

Dariusz Gnatowski  / 24.05.1961-20.10.2020

Aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Mimo, że największą popularność zyskał jako Arnold Boczek w serialu „Świat według Kiepskich”, to karierę aktorską rozpoczął grając rolę Pyzo w adaptacji „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Zagrał też m.in. Barabasza w „Ogniem i mieczem”, w „Demonach wojny według Goi” rola Czarnobrodego oraz w serialach „Ekstradycja II”, „13 posterunek”, „Kasia i Tomek” ,”Na dobre i na złe „ i wielu innych.

oprac. Darek, Kino Siemowit