Menu

DZIEŃ SENIORA W BIAŁOTARSKU I SMAKOŁYKI ZIEMI GOSTYNIŃSKIEJ

14 listopada 2016 - UTW AKTUALNOŚCI
DZIEŃ SENIORA W BIAŁOTARSKU I SMAKOŁYKI ZIEMI GOSTYNIŃSKIEJ

Dnia 13 listopada 2016 roku w sali OSP w Białotarsku odbyła impreza integracyjno-środowiskowa podczas której uczczono DZIEŃ SENIORA. Tego rodzaju uroczystość w tej społeczności lokalnej organizowana jest już po raz szósty. W tym roku integrowała seniorów z Białotarska i z Gostynina.

Dzień Seniora to impreza łącząca działania Koła Gospodyń Wiejskich z Białotarska, Gostynińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie oraz Fundacji Dobrych Serc „tak”, która w okresie od 01 czerwca 2016 roku do 31 grudnia 2016 roku realizuje projekt pod hasłem: SMAKOŁYKI ZEMI GOSTYNINSKIEJ w ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego w 2016 roku z zadań publicznych UPOWSZECHNIANIE PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH I REGIONALNYCH w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”, zadanie 13 i 14.

W tym szczególnym dniu Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski, Wicestarosta Gostyniński Jan Krzewicki i Przewodniczący Rady Gminy Gostynin Tomasza Lewandowski w imieniu zaproszonych gości oraz samorządowców z Miasta i Gminy Gostynina złożyli wszystkim Seniorom życzenia zdrowia, szacunku ze strony innych osób, długich lat życia w gronie najbliższych, pogody ducha, satysfakcji oraz spełnienia wszystkich marzeń. Na ręce najstarszej Seniorki, Pani Stanisławy Różańskiej z Białotarska Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski złożył kwiaty.

W drugiej części spotkania zespół folklorystyczny „Białki”, działający od ośmiu lat przy Kole Gospodyń Wiejskich w Białotarsku zaprezentował niezwykle bogaty, a zarazem dowcipny program artystyczny. Na wystawie przed sceną można było podziwiać prace wykonane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Białotarska oraz przez Seniorów z Gostynińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W części trzeciej imprezy integracyjno-środowiskowej podsumowano działania związane z projektem SMAKOŁYKI ZEMI GOSTYNINSKIEJ w ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego w 2016 roku z zadań publicznych UPOWSZECHNIANIE PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH I REGIONALNYCH w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”, zadanie 13 i 14. Prezes Fundacji Dobrych Serc „tak” Joanna R. Syska przedstawiła założenia oraz efekty projektu. Najważniejszym celem projektu jest upowszechnienie produktów tradycyjnych i regionalnych z listy produktów tradycyjnych i regionalnych z Mazowsza wśród mieszkańców Gostynina i okolic, upowszechnianie produktów tradycyjnych Ziemi Gostynińskiej oraz prezentacja i promocja tradycyjnych potraw, wypieków i nalewek. Grupa odbiorców zadania to mieszkańcy Gostynina i Białotarska działających w Gostynińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i w Kole Gospodyń Wiejskich w Białotarsku. Miejsce realizacji zadań to Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie i remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Białotarsku. W ramach projektu Smakołyki Ziemi Gostynińskiej podjęto szereg działań. Zorganizowano miedzy innymi kilka tematycznych wykładów. Pierwszy odbył się 5 października 2016 roku pod hasłem: Produkty tradycyjne i regionalne szansą rozwoju regionu”, który zreferował Krzysztof Zaniewski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Drugi wykład „Jak rozwijać umiejętności współpracy w zespole?” przedstawiła 13 listopada 2016 roku socjoterapeutka Małgorzata Kicka. Dnia 16 listopada odbędzie się trzeci wykład „Zasady zdrowego żywienia”, który przybliży Justyna Ciecierska – dietetyk i kosmetolog. Warsztaty kulinarne odbyły się w sobotę 12 listopada, a poprowadziły je: Elżbieta Ślusarska, Mariola Jabłońska, Bożena Świderska, Grażyna Brzezińska, Ewa Lewandowska, Grażyna Rutkowska, Ewa Gontarek, Anna Woźniak, Jadwiga Szczęsna z Koła Gospodyń Wiejskich w Białotarsku. Pod czujnym okiem pań uczestnicy warsztatów nauczyli się jak zrobi między innymi: kartoflarz, kluski przycierane z kwasem, placki ziemniaczane i placuszki na zsiadłym mleku. Tego samego dnia odbyły się warsztaty zdobienia stołu, które przygotowała Magdalena Garstka z Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie. Rezultaty sobotnich prac można było podziwiać w niedziele podczas fetowania Dnia Seniora. Efektem projektu ma być wydanie niskonakładowych książek na temat produktów tradycyjnych i lokalnych Mazowsza z uwzględnieniem Ziemi Gostynińskiej.

Spotkanie poprowadziła Aleksandra Milczarek z Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie, a o nagłośnienie zadbał Krzysztof Sochacki (ZSPiG w Białotarsku, GUTW).

Za okazaną pomoc przy organizacji Dnia Seniora w Białotarsku szczególne podziękowania kierujemy do Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Białotarsku Jana Brudnowskiego, Strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Białotarsku, Przewodniczącego Rady Gminy Gostynin Tomasza Lewandowskiego, Dyrektora Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Białotarsku Adama Świderskiego i Dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie Krzysztofa Zadrożnego.

Joanna Renata Syska

Foto: Jakub Pawłowski, Przemysław Zaremba