Menu

DZIEŃ DZIECKA W MCK ZA NAMI

3 czerwca 2015 - AKTUALNOŚCI
DZIEŃ DZIECKA W MCK ZA NAMI

Słoneczna czerwcowa pogoda okazała się sprzymierzeńcem MCK, grupy teatralnej PaT „Schody” i Komendy Powiatowej Policji podczas obchodów „Dnia Dziecka z MCK-iem” połączonych z Ogólnopolskim Głosem Profilaktyki 2015. Święto dzieci i młodzieży otworzył występ Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą p. Józefa Pakulskiego i Zryw Wolnych Serc. Po krótkiej części oficjalnej, w której głos zabrali zastępca burmistrza miasta Gostynina p. Paweł Pachniewski, wójt gminy Gostynin p. Edmund Zieliński oraz pierwszy zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gostyninie p. Marek Czarnecki, odtańczyliśmy czekoladowy taniec (pozdrawiamy dziewczęta z Gimnazjum nr 2 oraz p. Joannę Syskę i Małgorzatę Kicką) i belgijkę, po czym przeszliśmy do najbardziej oczekiwanej przez dzieci i młodzież części warsztatowej i konkursowych „Zabaw podwórkowych starych i nowych”.

Podczas, gdy rodzice i opiekunowie odpoczywali w strefie relaksu przed estradą, teren przed MCK-iem kipiał energią i atrakcjami. Radiowóz i motocykl policyjny, a także znakowanie rowerów były dostępne dla wszystkich zainteresowanych przez cały czas trwania imprezy. Dzięki strażakom z Państwowej Straży Pożarnej z Gostynina młodsze i starsze dzieciaki mogły zasiąść w wozie strażackim i zapytać o tajniki tego zawodu. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała wraz z policją młodzież z I L.O. PUL im. Bohaterów Gostynina, której wytrwale towarzyszył pan dyrektor Adam Matyszewski. Spragnieni słodkości mogli cieszyć się watą cukrową, a entuzjaści piłki nożnej w galerii MCK oglądali wystawę „FC Barcelona w Polsce i na świecie”, którą opiekował się p. Sebastian Balcerzak.

Tymczasem w budynku i przed nim trwały dwugodzinne warsztaty dla dzieci i młodzieży, które wpisywały się swoją formułą w główne przesłanie grupy PaT – sposobem na codzienną nudę nie muszą być papierosy, alkohol, narkotyki, ale wspólny czas spędzony ze znajomymi na zajęciach tańca, śpiewu, plastyki czy… bębniarstwa. „Schody” prowadzą od człowieka do człowieka, dlatego też nasza wspaniała młodzież wspomagała instruktorów, jednocześnie biorąc udział w zajęciach. Zajęcia wokalne prowadził p. Krzysztof Sochacki, w jego grupie znaleźli się zarówno PaT-owicze, jak i chętna młodzież z gimnazjów i liceów. Z uwagi na życzliwe i profesjonalne podejście p. Krzysztofa, a także fakt, że jest cenionym nauczycielem muzyki, na frekwencję nie można było narzekać. Podobnie rzecz miała się z grupą taneczną salsy, prowadzoną przez p. Jolantę Gutowską, kierownika i choreografa Zespołu Pieśni i Tańca Solec. Przygotowana pod jej okiem młodzież zaprezentowała się w układzie latyno-amerykańskim, który mimo krótkiego czasu przygotowania był bardzo efektowny i dopracowany. Dziękujemy z tego miejsca p. Joli, że zgodziła się dla nas wyjątkowo odejść od konwencji tańca ludowego i wzbogacić warsztaty o słoneczne ruchy salsy. Nie była to jedyna forma taneczna, jaką proponowaliśmy na warsztatach. Dla najmłodszych adeptów tańca odbywały się zajęcia zumby prowadzone przez p. Agnieszkę Dębowską ze Studio Tańca „Alibi” z Kutna, a dla nieco starszych break dance pod czujnym okiem Piotra „Anioła” Woźniaka. Brzmi znajomo? Nic dziwnego, są to nasi sprawdzeni, zaufani instruktorzy, którzy prowadzą sekcje taneczne w MCK. Więcej informacji na ich temat znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce sekcje.

Zupełnie inną muzyczną propozycję stanowiły warsztaty bębniarskie prowadzone przez           p. Jacka Żelazka. Poproszony o przedstawienie się w dwóch zdaniach odpowiedział z uśmiechem – „robię bębny, na których gram”. Bębny afrykańskie, japońskie, indiańskie powstają w pracowni „13 bębnów” w Krzewencie i stamtąd też przybyły na warsztaty odbywające się w MCK. Więcej informacji na temat bębniarstwa i p. Żelazka – http://www.targowiskoinstrumentow.pl/jacek-zelazek/.

Muzyka, taniec, śpiew to nie wszystko, nasze warsztaty poruszały umysł i ciało. Na warsztatach twórczego myślenia z p. Anią Buraczyńską zastanawialiśmy się nad wizją naszego „okna na świat”. Staraliśmy się patrzeć na zagadnienie twórczo, z rożnych perspektyw, biorąc pod uwagę nie tylko przyziemne, pełnione przez okna funkcje. Staraliśmy się przedstawić je jako „okno na świat”, o którym przecież można powiedzieć tak wiele, a treść pracy zawierać mogła właściwie wszystko co bliskie jest człowiekowi. Prace wykonane przez 29 uczestników zawisły w oknach właśnie nad estradą MCK. Sztuka zawitała także w postaci warsztatów decoupage prowadzonych przez seniorki z gostynińskiego UTW. Piękne, ręcznie wykonane wazony z butelek, puzderka na drobiazgi, słowem – co kto sobie wymarzył i to dokładnie wedle własnego projektu.

Ruchu dostarczyły zabawy podwórkowe, wiedzą o czym mówię, Ci którzy skakali na skakance, uciekali jako gąski do domu, toczyli fajerkę i wystartowali w „wyścigu pokoju”, ale także uczestnicy Warsztatu Mały i Bezpieczny, prowadzonego przez p. Marcina Osmolaka z Akademii Inicjatyw Młodzieżowych przy współpracy dziewcząt z młodzieżowej grupy Krav Maga działającej przy AIM. Bezpieczeństwo to podstawa, oczywiście zaraz obok dobrej zabawy, którą mamy nadzieję zapewniliśmy wszystkim, którzy zechcieli spędzić święto dzieci z MCK.

Kochani, serdecznie dziękujemy Wam za absolutnie fantastyczny czas spędzony w MCK-u z okazji Dnia Dziecka połączony z Ogólnopolskim Głosem Profilaktyki 2015. Gorące podziękowania dla młodzieży, która wspomagała instruktorów i prowadzących imprezę, zarówno z grupy PaT „Schody”, jak i z L.O. PUL. Cudowna energia, wspaniała wspólna zabawa, pasje i młode talenty – czego chcieć więcej? Więcej takich wydarzeń.
Fotorelacja poniżej.