Menu

21/08 | Spektakl uliczny „Wiśniowy Sad” Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinnia #leniwyweekend

11 sierpnia 2021 - AKTUALNOŚCI
21/08 | Spektakl uliczny „Wiśniowy Sad” Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinnia #leniwyweekend

Dzieło klasyka literatury rosyjskiej – Antoniego Czechowa – przetłumaczone na język teatru ulicznego. Przeniesione na scenę plenerową ze szczudłami, ruchomymi konstrukcjami, żywym ogniem i efektami specjalnymi. W ramach #leniwyweekend w wykonaniu jednego z najlepszych Teatrów Ulicznych Ukrainy – Lwowskiego Teatru Woskresinnnia.

Kiedy: 21 sierpnia 2021 (sobota)
O której: godz. 21:00, spektakl 60 min, bez słów
Gdzie: Rynek Miejski
Wstęp: BEZPŁATNY

Szczudła, ruchome konstrukcje, żywy ogień i efekty specjalne

Czy w ten sposób można opowiedzieć historię z klasyka rosyjskiej literatury? Teatr Woskresinnia swoją realizacją dowodzi, że najbardziej znane scenariusze mogą być uniwersalne. Spektakl dotyczy tematu przemijania, nieuchronnej utraty miłości, przywiązania i tęsknoty. Reżyser za pomocą ciepłego liryzmu i pogodnej ironii z maestrią buduje postaci Wiśniowego Sadu. Widz z humorem śledzi przygody bohaterów, zastanawia się nad ich przyszłością i płacze nad ich losem. Wiśniowy Sad jest wspaniałym, wizualnym i dynamicznym spektaklem, który na długo pozostanie w pamięci. Woskresinnia łączy umiejętnie dramatyczne sceny i muzykę, którą uzupełniają urzekające efekty specjalne. Dzięki mistrzowskiemu operowaniu obrazem, intrygującej scenografii, czy wysokim walorom sztuki aktorskiej, dzieło zyskało nowy wymiar.

Spektakl bez słów. Czas trwania 60 min

Lwowski Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. W wyniku porozumienia się młodych aktorów z różnych miast Ukrainy, którym nie wystarczał państwowy, lekko akademicki, istniejący na Ukrainie teatr, i którzy pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna postanowili stworzyć nową scenę. Teatr Woskresinnia pod dyrekcją Jarosława Fedoryszyna (1990 -2020) – absolwenta reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITIS, bardzo szybko podbił serca lwowskiej publiczności, prezentując światową dramaturgię, która dotąd nie była prezentowana na scenach dramatycznych Ukrainy. Krok po kroku, wypracowywano własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączącą tradycyjne psychologiczne aktorstwo z nowatorską formą plastyczną. Każda premiera dla Jarosława Fedoryszyna była poszukiwaniem od zera najwłaściwszych środków wyrazowych i budowaniem formuły teatru, bliskiego sercu, i wyrażającego niepokój czasów w jakich przyszło mu żyć i tworzyć. Artyści Teatru Woskresinnia w ciągu swojego ponad dwudziestoletniego istnienia, prezentowali swoje spektakle w całej Ukrainie.

Chętnie zapraszani do Polski wzięli udział w międzynarodowych festiwalach teatralnych m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Kaliszu, Warszawie. Odwiedzili też festiwale w Edynburgu, Nowym Sadzie, Lublanie, Mariborze, Holzminden, Archangielsku, Trabzonie, Brześciu, Lenz, Kairze, Bratysławie, Moskwie, Seulu, Valladolid, Salamance, Pradze, Montegranaro, Teheranie, Leuven, Bremie, Goerlitz, Puli, Vac, Timiszoarze, Arad, Mariwanie.

Wszystkie spektakle mają własny charakter, są efektowne, ale nie efekciarskie i prezentują wysoki kunszt sztuki aktorskiej. Do niebywale interesujących inscenizacji widzowie i krytyka zgodnie zaliczyli „Trzy siostry Czechowa”, „Drogę do Damaszku” Strindberga, „Gigantów z Gór” Pirandella, „Hioba” Karola Wojtyły, „Zwiastowanie” Claudela, „Zachodnią Przystań” Koltesa, „Oszalałego z miłości” Sheparda, „Szarańczę” Srbljanovicz, a ostatnio „Pod drzwiami” Borcherta, „Taniec Życia” Olesia i „Kolację dla Głupca” Webera.

Od 1996 roku Woskresinnia specjalizuje się w realizacji przedstawień plenerowych. Rozmach i widowiskowość spektakli, połączone z mistrzowską grą aktorska przyniosły Teatrowi rozgłos i uznanie publiczności. Do najgłośniejszych przedstawień scenicznych doszły plenerowe spektakle wyreżyserowane przez autora scenariuszy Jarosława Fedoryszyna: „Fiesta Baryliefa”, „Święte i Grzeszne”, „Danyło Halicki”, „Hiob”, „Marzenia”, „Gloria” (prezentowana w Gostyninie w roku 2018), „Wiśniowy Sad”, „Gazeta czyli Życie jest piękne”, „Spotkać Prospera”, „Misterium Pinsla” (Bal geniusza), „Testament Szewczenko”, „Mewa” i ostatnio „Pociąg do Lwowa”. Teatr Woskresinnia dzięki tym realizacjom stał się niekwestionowanym liderem teatru ulicznego Ukrainy i jednocześnie jest Zespołem bardzo często zapraszanym na międzynarodowe festiwale teatralne. W 2010 roku w dowód uznania osiągnięć artystycznych Ministerstwo Kultury Ukrainy nadało Teatrowi wysoce prestiżowy status Teatru Akademickiego.

„Wiśniowy Sad”, jedno z najważniejszych dzieł Antoniego Czechowa, przetłumaczone na język teatru ulicznego to historia zapierająca dech w piersiach widzów. Przeniesione na scenę plenerową ze szczudłami, ruchomymi konstrukcjami, żywym ogniem i efektami specjalnymi. Czy w ten sposób można opowiedzieć historię z klasyka rosyjskiej literatury? Teatr Woskresinnia swoją realizacją dowodzi, że najbardziej znane scenariusze mogą być uniwersalne. Spektakl dotyczy tematu przemijania, nieuchronnej utraty miłości, przywiązania i tęsknoty. Reżyser za pomocą ciepłego liryzmu i pogodnej ironii z maestrią buduje postaci „Wiśniowego Sadu”. Widz z humorem śledzi przygody bohaterów, zastanawia się nad ich przyszłością i płacze nad ich losem. „Wiśniowy Sad” jest wspaniałym, wizualnym i dynamicznym spektaklem, który na długo pozostanie w pamięci. Woskresinnia łączy umiejętnie dramatyczne sceny i muzykę , którą uzupełniają urzekające efekty specjalne. Dzięki mistrzowskiemu operowaniu obrazem, intrygującej scenografii czy wysokim walorom sztuki aktorskiej, dzieło zyskało nowy wymiar. Spektakl w reżyserii Jarosława Fedoryszyna otrzymał m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Biała Wieża” w Brześciu (Białoruś) oraz Nagrodę Jury Konkursowego na X Festiwalu Teatralnym „Głosy Historii” w Wołogdzie (Rosja).

——————————————-
Na wydarzeniu bezwyjątkowo obowiązują zasady bezpieczeństwa, zapoznaj się z nimi przed przybyciem >>>> http://www.mck-gostynin.pl/…/regulamin-aktualizacja-z-8…

WAŻNE w pigułce:
– przed wejściem na teren imprezy zdezynfekuj dłonie,
– wchodząc na teren imprezy akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na upublicznienie wizerunku (foto foto),
– zachowujmy odstęp min. 2 m na terenie imprezy,
– jeśli potrzebujesz zasłaniaj nos i usta – kultura (nie tylko) kichania obowiązuje ?
– do budynku MCK można wejść wyłącznie w celu skorzystania z toalety,
– na terenie imprezy jednocześnie może przebywać maksymalnie 150 osób.
Planowane terminy i miejsca mogą ulec zmianie, jeśli warunki pogodowe uniemożliwiać będą przeprowadzenie działań. Działania mogą także zostać odwołane, jeśli zaistnieje uzasadniona obawa zagrożenia zdrowia uczestników lub pojawią się odgórne polecenia właściwego ministerstwa lub inspektora sanitarnego ws. zgromadzeń.