21/08 | Jednodniowa Wystawa Malarstwa i Twórczości Plastycznej ks. Sylwestra Kwiatkowskiego #leniwyweekend

11 sierpnia 2021 - AKTUALNOŚCI

Niech nie zmyli Was polsko brzmiące nazwisko naszego artysty. Urodzony w okolicach Gostynina obecnie żyje i tworzy w Stanach Zjednoczonych, a Polskę, w tym Gostynin, odwiedza i zaszczyci prezentacją swoich prac w sobotnie popołudnie na rynku miejskim.

Kiedy: 21 sierpnia 2021 (sobota)
O której: godz. 14:00-20:00 / ekspozycja jednodniowa
Gdzie: Rynek Miejski
Wstęp: BEZPŁATNY

„Nazywam się Ks. Sylwester Kwiatkowski. Urodziłem się i wychowałem
w Rębowie koło Gostynina. Świecenia kapłańskie otrzymałem w Krakowie w 1989 roku. Większość mej posługi kapłańskiej związana jest z polonią zagraniczną, najpierw na Kresach Wschodnich, a od 1995 w USA. Od wielu lat byłem zafascynowany duchowością Ignacjańską dlatego też wielokrotnie uczestniczyłem w rekolekcjach Ignacajńskich (szczególnie 30-dniowe), gdzie w ciszy samotności otwieram swe serce na miłosierną obecność Jezusa. Posiadam również uprawnia Kierownika Duchowego w prowadzeniu rekolekcji w duchu św. Ignacego. Od 10 lat malowanie stało się moją pasją, jest sposobem głoszenia Słowa Bożego – bardzo często używam swoich obrazów podczas głoszenia kazań.

Oprócz malowania moje hobby to nauka języków obcych (angielski, rosyjski, białoruski, włoski i hiszpański). Interesuję się również historią sztuki, historią i literaturą polską i rosyjską, muzyką klasyczną (Chopin, Mozart, Beethoven, Verdi), oraz kulturą i historią krajów skandynawskich.

Moje motto życiowe to: Nie bój się marzeń, idź za porywem swego serca. Najlepszy czas to dzisiejszy dzień, to obecna chwila.

Chcę nazwać swoją twórczość malarską Heavenly Dreams (Niebiańskie Sny), ponieważ gdy planujemy Bóg uśmiecha się i wiesz, co się zdarza. Bóg kocha nasze marzenia i cieszy się, kiedy z ufnością powierzamy je w Jego ręce. Możecie wierzyć lub nie, ale nigdy w życiu nie malowałem. W 2012 roku udałem się na 30-dniowe rekolekcje Igncjańskie w pięknym Glaucester, Massachusetts na wschodnim wybrzeżu USA. Tam stało się coś niezwykłego. Trzeciego dnia ku memu zaskoczeniu Nieznana Siła zaprowadziła mnie do pokoju gdzie były kartki do rysowania, kredki, pędzle i farby, wziąłem kartkę papieru i zacząłem rysować moje uczucia i emocje.

Gdy przedstawiłem swoje pierwsze bardzo proste rysunki memu kierownikowi duchowemu, on zdecydowanie zachęcił mnie bym kontynuował to i dał upust swoim uczuciom i emocjom przez rysowanie. Tego dnia nie byłem świadom, że to był początek mojej nowej podróży. Wybuchła eksplozja. Zdałem sobie sprawę, że przez barwy, pędzle i nożyczki moja twórcza praca zapoczątkowała nowy sposób komunikowania się z Bogiem. Od tego momentu mówię Mu to, czego nie mogę wyrazić słowami. On robi to samo dla mnie. Teraz malowanie stało się moją modlitwą i medytacją. Jestem zaskoczony głębią i nowym znaczeniem słów, które rozumiem gdy przekładam je na płótno, czy papier. Zdałem sobie sprawę, że poprzez malarstwo moje umiejętności komunikacji z ludźmi wierzącymi i niewierzącymi osiągnęły dużo głębszy i bardziej duchowy wymiar.

Chcę więc podziękować Bogu i Św. Ignacemu Loyola (najlepszemu psychologowi i kierownikowi duchowemu w Naszej zachodniej cywilizacji), którzy otworzyli moje serce na zupełnie nowy, ekscytujący rozdział w moim życiu. Chcę podziękować moim przyjaciołom i tym wszystkim którzy nieustannie inspirują mnie, by przekraczać i osiągać nowe, nieznane przestrzenie swego wnętrza, jeszcze dotąd niezbadane i nieodkryte.

Na zakończenie tej refleksji obiecuję swoją modlitwę za każdego z Was, kto spojrzy na moje prace, aby wspaniała i miłościwa ręka Boga dotknęła i zmieniła Wasze życie. W tych chwilach refleksji i medytacji gdy będziecie doświadczać spotkania
z czymś nowym i nieznanym, będzie to czas głębokiej refleksji, spotkania z samym sobą, a może nawet ulgi w cierpieniu. Mam nadzieję, że każdy z was odnajdzie i doświadczy NOWEGO ŻYCIA I NOWEGO ŚWIATŁA w KOCHAJĄCEJ I MIŁOSIERNEJ RĘCE BOGA.

I… nie bójcie się słuchać szeptu swego serca i bądźcie przygotowani na niespodzianki. To przydarzyło się mi i widzicie rezultaty na płótnie.

Niniejsza wystawa ma także w sobie element charytatywny, misyjny. Wszystkie środki zgromadzone z dzieł na niej wystawionych wesprą cel misyjny.

Św. Ignacy, módl się za nami.

ks. Sylwester Kwiatkowski”

Na wydarzeniu bezwyjątkowo obowiązują zasady bezpieczeństwa, zapoznaj się z nimi przed przybyciem >>>> http://www.mck-gostynin.pl/…/regulamin-aktualizacja-z-8…

WAŻNE w pigułce:
– przed wejściem na teren imprezy zdezynfekuj dłonie,
– wchodząc na teren imprezy akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na upublicznienie wizerunku (foto foto),
– zachowujmy odstęp min. 2 m na terenie imprezy,
– jeśli potrzebujesz zasłaniaj nos i usta – kultura (nie tylko) kichania obowiązuje ?
– do budynku MCK można wejść wyłącznie w celu skorzystania z toalety,
– na terenie imprezy jednocześnie może przebywać maksymalnie 150 osób.
Planowane terminy i miejsca mogą ulec zmianie, jeśli warunki pogodowe uniemożliwiać będą przeprowadzenie działań. Działania mogą także zostać odwołane, jeśli zaistnieje uzasadniona obawa zagrożenia zdrowia uczestników lub pojawią się odgórne polecenia właściwego ministerstwa lub inspektora sanitarnego ws. zgromadzeń.